Product Video
Product Video
Description
Description
| Collection: | Columbus |
|---|---|
| Colors: | Ivory, Navy |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.75" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.79" |
| Fringe Length: | 4.3" |
Rug Maker's Note
The Columbus Area Rug Collection features compelling global inspired designs brimming with elegance and grace! The perfect addition for any home, these pieces will add eclectic charm to any room! The meticulously woven construction of these pieces boasts durability and will provide natural charm into your decor space. Made with Polyester in Turkey, and has High Pile.
Shop Similar Styles
-
Sanc Blue/Cream Flatweave Wool Rug - Clearance
Sale price: $149 Regular price:$25942% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $129 Regular price:$15919% offUnit price /Unavailable
-
Diata Wool Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$16924% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $129 Regular price:$15919% offUnit price /Unavailable
-
-
Canturay Jute Carpet - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$22944% offUnit price /Unavailable -
Chars Wool Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $119 Regular price:$16930% offUnit price /Unavailable -
Ezria Wool Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $119 Regular price:$20943% offUnit price /Unavailable -
Chimamanda Area Rug - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$20938% offUnit price /Unavailable -
Cameo Scandi Wool Rug - Clearance
Sale price: $119 Regular price:$21946% offUnit price /Unavailable -
-
-
Sale price: $129 Regular price:$20938% offUnit price /Unavailable
-
Hemingway Wool Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $119 Regular price:$21946% offUnit price /Unavailable -
Zaza Wool Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$21941% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $119 Regular price:$14920% offUnit price /Unavailable









































