Product Video
Product Video
Description
Description
| Collection: | Josephine |
|---|---|
| Colors: | Dark Brown, Gray, Olive, Tan, Light Slate, Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.24" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.31" |
| Fringe Length: | 1.57" |
Rug Maker's Note
The Josephine Area Rug is an exquisite piece of art that will transform your space into a modern traditional haven. This eye-catching piece is machine woven in Turkey from high quality polyester, creating a soft yet durable foundation for any room in your home. With its medium pile and high traffic rating, this rug is designed to withstand daily wear and tear while still looking as beautiful as the day it arrived. With its updated traditional styling and fringed edges, this rug will bring an elegant touch to any room in your home. Plus, by adding a rug pad underneath the Josephine Area Rug you can add extra cushioning and prevent slipping for added comfort and security.
Shop Similar Styles
-
Marlene Damask Off White & Blue Area Rug - Becki Owens x Livabliss
Sale price: $119 Regular price:$14920% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $179 Regular price:$21918% offUnit price /Unavailable
-
Elle Medallion Light Gray Area Rug
Sale price: $119 Regular price:$1298% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $189 Regular price:$1995% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $239 Regular price:$31925% offUnit price /Unavailable
-
Marlene Damask Light Brown Area Rug - Becki Owens x Livabliss
Sale price: $119 Regular price:$1298% offUnit price /Unavailable -
WashableSale price: $159 Regular price:$26941% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $499 Regular price:$98950% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $199 Regular price:$26926% offUnit price /Unavailable
-
Davina Damask Beige - Becki Owens x Livabliss
Sale price: $119 Regular price:$1298% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $199 Regular price:$27929% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $139 Regular price:$15913% offUnit price /Unavailable
-
Cream Brown Zola Area Rug - Clearance
Sale price: $159 Regular price:$28945% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $119 Regular price:$14920% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $139 Regular price:$16918% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $199 Regular price:$2199% offUnit price /Unavailable









































