Description
Description
| Collection: | Fuji |
|---|---|
| Colors: | White, Medium Gray, Light Brown, Dark Brown |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | 100% Recycled PET Yarn |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.25" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.5" |
| Fringe Length: | 3" |
Rug Maker's Note
Introducing the Kipp Cream Area Rug, a statement piece that will add global style to any room. This hand-woven beauty is crafted from recycled PET yarn, making it an eco-friendly choice for your home decor. Boasting a medium pile height and fringe details, this rug will bring texture and character to your space. It's also easy to care for with spot cleaning only recommended. Made in India, this stylish area rug is perfect for adding a touch of worldly flair to your decor. Make sure to add a rug pad for extra comfort and longevity!
Shop Similar Styles
-
Sale price: $339 Regular price:$57941% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $129 Regular price:$16924% offUnit price /Unavailable
-
Cromford Cotton&Wool Boutique Rug - Clearance
Sale price: $199 Regular price:$40951% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $219 Regular price:$39945% offUnit price /Unavailable
-
Kasib Beige Hand Woven Area Rug - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$22944% offUnit price /Unavailable -
Syosset Beige Trellis Wool&Viscose Area Rug
Sale price: $69 Regular price:$8922% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $199 Regular price:$25923% offUnit price /Unavailable
-
-
Sale price: $129 Regular price:$16924% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $129 Regular price:$22944% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $79 Regular price:$9920% offUnit price /Unavailable
-
Bartimaeus Area Rug - Clearance
Sale price: $119 Regular price:$21946% offUnit price /Unavailable -
Kyung Beige Area Rug - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$22944% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $299 Regular price:$37921% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $129 Regular price:$16924% offUnit price /Unavailable
-






































