Bayog Area Rug - Clearance
This item is currently sold out.
You might want to check out these similar products:
Product Video
Product Video
Description
Description
| Collection: | Bayog |
|---|---|
| Colors: | Cream, Denim, Light Gray, Navy, Medium Gray, Rust |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.55" |
| Fringe Length: | 1.18" |
Rug Maker's Note
This Bayog Area Rug is the perfect way to bring a traditional style to your home. Featuring a fringe and made of polyester, this medium pile rug is ideal for high traffic areas. The lustrous sheen adds an elegant touch while the high/low weaving technique provides extra durability. Crafted with machine woven construction in Turkey, this area rug will last for years to come. For added protection, we recommend using a rug pad (sold separately). For best care results, professional cleaning is recommended.











