Description
Description
| Collection: | Maydolong |
|---|---|
| Colors: | Charcoal, Gray, Light Slate, Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polypropylene |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.71" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.9" |
| Fringe Length: | 3.15" |
Rug Maker's Note
The Maydolong Area Rug is the perfect addition to any room in your home. Boasting a bold bohemian global style, this statement piece features an eye-catching fringe detail that adds depth and texture to your space. Made from soft and durable polypropylene fibers, it is machine woven with a high pile for extra cushioning and comfort. For best results, use with a rug pad for added stability and protection against wear. This stylish rug is sure to bring warmth, charm, and character into any room while also providing easy care instructions - simply spot clean with mild detergent when needed.
Shop Similar Styles
-
Sale price: $129 Regular price:$15919% offUnit price /Unavailable
-
-
Sale price: $129 Regular price:$16924% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $129 Regular price:$16924% offUnit price /Unavailable
-
-
Zaza Wool Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$21941% offUnit price /Unavailable -
-
-
Sale price: $129 Regular price:$16924% offUnit price /Unavailable
-
Marbletown Jute&Wool Blend Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $259 Regular price:$34926% offUnit price /Unavailable -
Hemingway Wool Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $119 Regular price:$21946% offUnit price /Unavailable -
-
Aziel Wool Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$20938% offUnit price /Unavailable -
Valyermo Beige Hand Woven Cotton Rug - Clearance
Sale price: $149 Regular price:$41964% offUnit price /Unavailable -
Chars Wool Rug with Tassels - Clearance
Sale price: $119 Regular price:$16930% offUnit price /Unavailable -
Cameo Scandi Wool Rug - Clearance
Sale price: $119 Regular price:$21946% offUnit price /Unavailable










































