Description
Description
| Collection: | Nyeri |
|---|---|
| Colors: | Burnt Orange, Gray, Light Blue, Light Gray, Rust, Navy |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.28" |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.31" |
| Fringe Length: | 0.8" |
Rug Maker's Note
Bring a classic modern look to your living space with the Nyeri Area Rug. This minimalist style design features a medium pile construction that is perfect for high traffic areas in your home. Handmade in Turkey with 100% polyester, this beautiful piece is crafted with an intricate machine woven technique and finished off with a fringe edge for subtle detail. The Nyeri Area Rug offers easy-to-care-for maintenance and can be spot cleaned using a mild detergent. For best results, pair this rug with a rug pad to ensure it stays put in any room of your house!
Shop Similar Styles
-
Sale price: $299 Regular price:$35917% offUnit price /Unavailable
-
-
Sale price: $129 Regular price:$14913% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $129 Regular price:$16924% offUnit price /Unavailable
-
Alyssa Area Rug - Vivir x Livabliss
Sale price: $279 Regular price:$36924% offUnit price /Unavailable -
Thornhill Carved Statement Rug
Sale price: $239 Regular price:$2598% offUnit price /Unavailable -
Penticton Cream Flat Woven Wool Rug
Sale price: $399 Regular price:$53926% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $299 Regular price:$40927% offUnit price /Unavailable
-
Osma Rich Textured Traditional Rug
Sale price: $239 Regular price:$32927% offUnit price /Unavailable -
Chas Beige Rich Textured Traditional Rug
Sale price: $239 Regular price:$33929% offUnit price /Unavailable -
Eula Textured Rug with Fringes
Sale price: $199 Regular price:$28931% offUnit price /Unavailable -
Sava Rust Rich Textured Traditional Rug
Sale price: $239 Regular price:$33929% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $379 Regular price:$43914% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $899 Regular price:$1,36934% offUnit price /Unavailable
-
Chas Tan Rich Textured Traditional Rug
Sale price: $239 Regular price:$33929% offUnit price /Unavailable -
Outdoor
Kris Beige Area Rug - Clearance
Sale price: $99 Regular price:$15938% offUnit price /Unavailable








































