1
of
13
Loading...
Atglen Hand Knotted Wool Rug
This item is currently sold out.
You might want to check out these similar products:
Product Video
Product Video
Description
Description
| About: | Create a welcoming atmosphere with this elegant addition. This piece is crafted from Wool using hand knotted construction available in Bisque, Blue Multi, Kelly Green with traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Atglen |
| Colors: | Teal, Ivory, Denim, Tan |
| Construction: | Hand Knotted |
| Material: | Face: 100% NZWool |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.06" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.2" |
| Fringe Length: | 1" |
| Price Range: | $$$$$ (Premium) |












