Description
Description
| Collection: | Banga |
|---|---|
| Colors: | Burnt Orange, Gray, Light Blue, Light Gray, Olive, Navy |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.28" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.31" |
| Fringe Length: | 0.8" |
Rug Maker's Note
Welcome to the Banga Area Rug Collection of area rugs. Our updated traditional style rugs are the perfect way to add a touch of elegance and class to any room in your home. Featuring a unique fringe, this area rug is made from durable polyester fabric for lasting beauty and softness. The machine-woven construction ensures it can handle high traffic areas with ease while still providing you with a medium pile that's comfortable underfoot. Plus, its Turkish craftsmanship means you're getting superior quality without sacrificing style. For easy maintenance, simply spot clean with mild detergent when needed. Add the finishing touch to your room with this beautiful rug from our Banga Area Rug Collection!
Discover other styles
-
-
-
Pointblank Tan Leopard Print Rug
Sale price: $159 Regular price:$19920% offUnit price /Unavailable -
Keita Cream & Black Grid Plush Rug
Sale price: $169 Regular price:$34952% offUnit price /Unavailable -
Washable
Truls 3D Checkered Washable Rug - Biscotti
Sale price: $139 Regular price:$15913% offUnit price /Unavailable -
Washable
Leanna Green Washable Area Rug
Sale price: $129 Regular price:$20036% offUnit price /Unavailable -
-
Gray Ecorse Zebra Print Area Rug
Sale price: $99 Regular price:$11917% offUnit price /Unavailable -
Kabungahan Oushak Style Floral Rug
Sale price: $219 Regular price:$36941% offUnit price /Unavailable -
Atira Light Brown Checkered Area Rug
Sale price: $159 Regular price:$29947% offUnit price /Unavailable -
Washable
Malamote Vintage Flat Pile Washable Rug
Sale price: $139 Regular price:$23942% offUnit price /Unavailable -
Tan Bonhill Leopard Print Area Rug
Sale price: $169 Regular price:$33950% offUnit price /Unavailable -
-
-
Washable
-
Washable
Alie Colorful Checkered Washable Rug
Sale price: $119 Regular price:$18937% offUnit price /Unavailable











































