Description
Description
| Collection: | Binh |
|---|---|
| Colors: | Charcoal, Cream, Tan |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Chenille-Polyester |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.12" |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.24" |
| Fringe Length: | 0.8" |
Rug Maker's Note
Introducing the Binh Rustic Brown Rug with fringes collection, an area rug that seamlessly blends a modern minimalist style with a soft and luxurious texture. This machine-woven piece is crafted from chenille-polyester and made in Turkey for superior quality. Its low pile height makes it a great choice for high traffic areas while its fringe adds the perfect finishing touch. To ensure optimal performance, it's recommended to use this area rug with a rug pad. For easy maintenance, simply spot clean with water only. Upgrade your space today with the chic and cozy Binh Rustic Brown Rug with fringes collection!
Discover other styles
-
-
-
Pointblank Tan Leopard Print Rug
Sale price: $159 Regular price:$19920% offUnit price /Unavailable -
Keita Cream & Black Grid Plush Rug
Sale price: $169 Regular price:$34952% offUnit price /Unavailable -
Washable
Truls 3D Checkered Washable Rug - Biscotti
Sale price: $139 Regular price:$15913% offUnit price /Unavailable -
Washable
Leanna Green Washable Area Rug
Sale price: $129 Regular price:$20036% offUnit price /Unavailable -
-
Gray Ecorse Zebra Print Area Rug
Sale price: $99 Regular price:$11917% offUnit price /Unavailable -
Kabungahan Oushak Style Floral Rug
Sale price: $219 Regular price:$36941% offUnit price /Unavailable -
Atira Light Brown Checkered Area Rug
Sale price: $159 Regular price:$29947% offUnit price /Unavailable -
Washable
Malamote Vintage Flat Pile Washable Rug
Sale price: $139 Regular price:$23942% offUnit price /Unavailable -
Tan Bonhill Leopard Print Area Rug
Sale price: $169 Regular price:$33950% offUnit price /Unavailable -
-
-
Washable
-
Washable
Alie Colorful Checkered Washable Rug
Sale price: $119 Regular price:$18937% offUnit price /Unavailable










































