Boyer Luxury Hand Knotted Silk & Wool Rug
Free Shipping
Description
Description
| Collection: | Boyer |
|---|---|
| Colors: | Tan, Peach, Beige, Mustard, Sage, Light Sage |
| Construction: | Hand Knotted |
| Material: | Face: 70% Silk, 30% Wool / Warp: 100% Cotton |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.08" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.2" |
| Fringe Length: | 1" |
Shop Similar Styles
-
Washable
-
Gilmanton Thick Luxe Boutique Rug
Sale price: $219 Regular price:$26919% offUnit price /Unavailable -
-
Anana Silver Blue & Beige Area Rug - Clearance
Sale price: $109 Regular price:$18942% offUnit price /Unavailable -
Parkerfield Cream & Blue Area Rug
Sale price: $159 Regular price:$19920% offUnit price /Unavailable -
Alroy Textured Rug with Fringes
Sale price: $219 Regular price:$30929% offUnit price /Unavailable -
Washable
-
Washable
Standon Vintage Flat Pile Washable Rug
Sale price: $139 Regular price:$1497% offUnit price /Unavailable -
Galey Alix Maria Elena I Vintage Medallion Rug
Sale price: $219 Regular price:$29927% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $199 Regular price:$28931% offUnit price /Unavailable
-
Barkisland Thick Luxe Oushak Rug
Sale price: $219 Regular price:$37942% offUnit price /Unavailable -
Galey Alix x Livabliss Vintage Oriental Boho Taupe/Cream Myrtle Avenue I Area Rug
Sale price: $199 Regular price:$1990% offUnit price /Unavailable -
Anana Gold & Beige Area Rug - Clearance
Sale price: $109 Regular price:$16936% offUnit price /Unavailable -
Washable
-
Collins Avenue III Vintage Damask Area Rug
Sale price: $119 Regular price:$15925% offUnit price /Unavailable -



















































