Description
Description
| Collection: | Hatsu |
|---|---|
| Colors: | Beige, Medium Brown, Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.28" |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.32" |
| Fringe Length: | 1" |
Rug Maker's Note
This stylish Hatsu Area Rug is the perfect way to add a modern touch to any room. The machine-woven construction is made of polyester, creating a medium pile that can handle high traffic and everyday use with ease. Made in Turkey, this rug will give your home an updated look and feel. To ensure stability and longevity, we recommend using with a rug pad (not included). Make the Hatsu Area Rug part of your decor today!
Discover other styles
-
-
-
Pointblank Tan Leopard Print Rug
Sale price: $159 Regular price:$19920% offUnit price /Unavailable -
Keita Cream & Black Grid Plush Rug
Sale price: $169 Regular price:$34952% offUnit price /Unavailable -
Washable
Truls 3D Checkered Washable Rug - Biscotti
Sale price: $139 Regular price:$15913% offUnit price /Unavailable -
Washable
Leanna Green Washable Area Rug
Sale price: $129 Regular price:$20036% offUnit price /Unavailable -
-
Gray Ecorse Zebra Print Area Rug
Sale price: $99 Regular price:$11917% offUnit price /Unavailable -
Kabungahan Oushak Style Floral Rug
Sale price: $219 Regular price:$36941% offUnit price /Unavailable -
Atira Light Brown Checkered Area Rug
Sale price: $159 Regular price:$29947% offUnit price /Unavailable -
Washable
Malamote Vintage Flat Pile Washable Rug
Sale price: $139 Regular price:$23942% offUnit price /Unavailable -
Tan Bonhill Leopard Print Area Rug
Sale price: $169 Regular price:$33950% offUnit price /Unavailable -
-
-
Washable
-
Washable
Alie Colorful Checkered Washable Rug
Sale price: $119 Regular price:$18937% offUnit price /Unavailable





































