Description
Description
| Collection: | Karumba |
|---|---|
| Colors: | Cream, Pale Pink |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | 100% Wool |
| Pile: | Plush Pile |
| Pile Height: | 2" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Made In: | India |
| Thickness: | 2.16" |
| Fringe Length: | 6" |
Rug Maker's Note
Discover the allure of the Gardner Pink Wool Tassel Rug Moroccan Global hand woven rug, meticulously handcrafted in India from 100% wool. This unique piece not only boasts an exotic Moroccan design but also a plush pile that adds texture and warmth to any room. The rug's distinctive fringe lends an extra touch of elegance, making it a standout addition to your home decor. For the best user experience, we recommend pairing this rug with a rug pad to prevent slipping or sliding. And when it comes to cleaning, no worries - simply spot clean with water! A stunning blend of comfort and style, this Gardner Pink Wool Tassel Rug rug is sure to elevate your space.
Shop Similar Styles
-
Painesdale Blue/White Wool Carpet - Clearance
Sale price: $239 Regular price:$42944% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $169 Regular price:$29943% offUnit price /Unavailable
-
Awen Hand Knotted Wool Area Rug - Clearance
Sale price: $1,149 Regular price:$1,1490% offUnit price /Unavailable -
Pupukea Tasseled Jute&Wool Rug - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$22944% offUnit price /Unavailable -
Lupton Pink Trellis Wool Rug with tassels - Clearance
Sale price: $139 Regular price:$23942% offUnit price /Unavailable -
Needville Gray High-Low Rug - Clearance
Sale price: $149 Regular price:$18921% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $199 Regular price:$25923% offUnit price /Unavailable
-
Sultan Charcoal/Beige Tribal Tassel Wool Rug - Clearance
Sale price: $149 Regular price:$25942% offUnit price /Unavailable -
Highpoint Tasseled Jute Rug - Clearance
Sale price: $129 Regular price:$22944% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $259 Regular price:$2797% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $199 Regular price:$25923% offUnit price /Unavailable
-
-
Marleston Taupe High-Low Rug - Clearance
Sale price: $149 Regular price:$27947% offUnit price /Unavailable -
Sale price: $199 Regular price:$37947% offUnit price /Unavailable
-
Sale price: $359 Regular price:$41914% offUnit price /Unavailable
-








































