1
of
6
Loading...
Sage Floral Luxury Rug
Seelyville Hand Knotted Wool Area Rug
This item is currently sold out.
You might want to check out these similar products:
Free Shipping
Product Video
Product Video
Description
Description
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Wool using hand knotted construction available in Cinnamon with floral pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Seelyville |
| Colors: | Teal, Yellow, Medium Gray, Light Sage |
| Construction: | Hand Knotted |
| Material: | Face: 100% NZWool |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.2" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.4" |
| Fringe Length: | 1" |
| Price Range: | $$$$$ (Premium) |





