Description
Description
| Collection: | Curt |
|---|---|
| Colors: | Black, Charcoal, Ivory, Light Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.33" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.41" |
| Fringe Length: | 1" |
Rug Maker's Note
This beautiful traditional area rug is a great addition to any room in the house! The subtle design and intricate machine-woven construction makes it perfect for high traffic areas. It's made with durable Polyester material and crafted with care in Turkey. This area rug includes a fringe, adding an extra touch of elegance to your space. Plus, use of a rug pad is recommended to ensure your floor remains protected. To keep this rug looking its best, professional rug cleaning is required for optimal maintenance.
Discover other styles
-
-
-
Pointblank Tan Leopard Print Rug
Sale price: $159 Regular price:$19920% offUnit price /Unavailable -
Keita Cream & Black Grid Plush Rug
Sale price: $169 Regular price:$34952% offUnit price /Unavailable -
Washable
Truls 3D Checkered Washable Rug - Biscotti
Sale price: $139 Regular price:$15913% offUnit price /Unavailable -
Washable
Leanna Green Washable Area Rug
Sale price: $129 Regular price:$20036% offUnit price /Unavailable -
-
Gray Ecorse Zebra Print Area Rug
Sale price: $99 Regular price:$11917% offUnit price /Unavailable -
Kabungahan Oushak Style Floral Rug
Sale price: $219 Regular price:$36941% offUnit price /Unavailable -
Atira Light Brown Checkered Area Rug
Sale price: $159 Regular price:$29947% offUnit price /Unavailable -
Washable
Malamote Vintage Flat Pile Washable Rug
Sale price: $139 Regular price:$23942% offUnit price /Unavailable -
Tan Bonhill Leopard Print Area Rug
Sale price: $169 Regular price:$33950% offUnit price /Unavailable -
-
-
Washable
-
Washable
Alie Colorful Checkered Washable Rug
Sale price: $119 Regular price:$18937% offUnit price /Unavailable











































