Product Video
Product Video
Description
Description
| Collection: | Odala |
|---|---|
| Colors: | Charcoal, Denim, Gray, Ice Blue, Light Gray, Navy |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.12" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.16" |
| Fringe Length: | 0.6" |
Rug Maker's Note
The Odala Area Rug is an elegant way to bring updated traditional style into your home. This machine-woven rug is crafted with high-quality polyester and low pile for a luxurious feel and easy maintenance. Its intricate patterns and detailed fringes will add a touch of sophistication to any room, while its durable construction makes it perfect for high traffic areas. For added comfort, we recommend using the Odala Area Rug with a rug pad. Spot clean with mild detergent as needed.
Discover other styles
-
-
Pointblank Tan Leopard Print Rug
Sale price: $159 Regular price:$19920% offUnit price /Unavailable -
-
-
Washable
Truls 3D Checkered Washable Rug - Biscotti
Sale price: $139 Regular price:$15913% offUnit price /Unavailable -
Washable
Leanna Green Washable Area Rug
Sale price: $129 Regular price:$20036% offUnit price /Unavailable -
Gray Ecorse Zebra Print Area Rug
Sale price: $99 Regular price:$11917% offUnit price /Unavailable -
Keita Cream & Black Grid Plush Rug
Sale price: $169 Regular price:$34952% offUnit price /Unavailable -
Kabungahan Oushak Style Floral Rug
Sale price: $219 Regular price:$36941% offUnit price /Unavailable -
Washable
-
Tan Bonhill Leopard Print Area Rug
Sale price: $169 Regular price:$33950% offUnit price /Unavailable -
Laughlin Thick Luxe Boutique Rug
Sale price: $219 Regular price:$50957% offUnit price /Unavailable -
-
-
-










































